Стресът е реакция на организма към всяка адаптация, наложена от външни въздействия. Разглеждат се два основни вида стрес – негативен и позитивен.
Негативен стрес
Негативният стрес, или дистрес, включва всички видове дразнители, които могат да бъдат оценени като неприятни, нарушаващи спокойствието на човека и будещи тревожност. Повечето фактори на стреса, или стресори, са такива. Предизвикващите дистрес фактори се обобщават в групите екологични фактори и обществени бедствия, социално-икономически фактори и лични инциденти.
Позитивен стрес
Позитивният стрес може да се провокира от общуване – минало, моментно или предстоящо, от извършване на дейност с краен срок, от очакване или предприемане на екстремно изживяване и т.н.
Ползи и вреди от стреса
Стресът не е нещо, което може или задължително трябва да се избягва. Пълната липса на стрес е също толкова разрушителна, колкото и дистресът (негативният стрес).
Именно посредством интензивния стрес организмът и психиката на човек реагират на измененията на околната среда, още повече ако те го застрашават. В тези ситуации стресовото преживяване мобилизира в максимална степен индивидуалните способности за реакция и преодоляване на промяната.
Всеки човек се справя със стреса за различно време. Поради това се допуска разглеждането на стреса от друга гледна точка с обособяване на още няколко категории:
- ситуативен стрес – нервното напрежение и стресът отпадат след отстраняване на стресора
- хроничен стрес – за такъв се говори, когато човек е под емоционално и нервно напрежение прекалено продължително време, дори и след прекратяване действието на стресора
- посттравматичен стрес – при него нервното и емоционално напрежение не се усещат по време на действието на стресора, а след това. Появява се до 24 часа след премахване на стресора и продължава неопределено време.
Симптоми на повишен стрес
Стресът като адаптационен синндром активира нервната система. Именно по тази причина симптомите му са предимно неврологични:
- безсъние и други проблеми със съня
- раздразнителност
- липса на концентрация
- умора
- песимизъм и др.
Справянето със стреса изисква анализ на стресорите и евентуалното им избягване, както и активна почивка. При всички мерки за преодоляване на нервното напрежение и стреса един от задължителните елементи е да се осигури пълноценен сън.