Между сън и ковид определено има връзка и тя е неблагоприятна. Същото се отнася за емоционалното състояние и за енергията. Доказва го съвместно проучване на:
- Центъра за познание и вземане на решения към Висшето училище по икономика (НИУ ВШЭ) в Москва
- Държавната медицинска академия в Русия
В доклада за проучването, публикуван в сп. Neuroscience and Behavioral Psychology, учените посочват, че всички тези фактори са взаимносвързани. В този ред на мисли препоръката им е да се търси цялостен подход за ефективно справяне с проблема.
Повече за връзката между разстройства в настроението, умора, сън и ковид
Изследването е проведено сред 119 хоспитализирани ковид пациенти. Участниците попълват 4 въпросника, касаещи депресия, тревожност, умора и нарушения в съня. Пациентите с по-високи от средните резултати от въпросниците преминават психиатрично интервю.
Проучването открива високи нива на нарушения в настроението и съня на анкетираните.
Резултатите сочат, че:
- 28% от хората са с влошено настроение, 27% – с лошо качество на съня, 73% – с умора
От резултатите става ясно още, че:
- колкото по-голяма е умората, толкова по-висок е риск от тревожност или депресия
- повишената тревожност и лошото настроение се отразяват на общата жизненост
Данните показват, че депресията може да накара възстановилите се от ковид-19 да не са толкова енергични в ежедневието си.
Тук е мястото да кажем, че лекарите често приписват спадът в енергията при преболедувалите ковид на самата инфекция. Някак обаче им убягва фактът, че повишената тревожност и нарушенията в настроение могат да са причината за това.
Именно тези два фактора могат да стоят в основата на продължителното изтощение въпреки добрите физиологични показатели
Изследването установява и, че високите нива на депресия и тревожност оказват негативно влияние върху качеството на съня.
„Връзката между разстройствата в настроението и съня е интуитивна. Независимо от това тези фактори трябва да бъдат изследвани внимателно и поотделно особено при пациенти, преболедували ковид. Прави впечатление, че често този аспект се пренебрегва при клиничния преглед на пациентите. Проблемите със съня се отдават на физиологични увреждания заради престоя в интензивно отделение или продължителната липса на движение. Само не и на нарушения в настроението. Данните от нашето изследване обаче показват, че при проблеми със съня е необходимо да се изследва психическото състояние. Желателно е това да се прави както по време на боледуване от ковид, така и след края на карантинния период“. Коментарът е на Айнур Рагимова, една от авторките на проучването.
Подобряване на връзката между нарушения в настроението, сън и ковид с…
Виватонин Лека Нощ/Vivatonin® Good Night – уникална комбинация от естествени съставки с благоприятно въздействие върху нервната система. Всяка капсула осигурява на организма оптимално количество от:
- естествения хармонизатор на съня мелатонин – 5 мг
- билката за спокойни нерви, добро настроение и по-лесно съсредоточаване Валериана – 200 мг (с най-високи концентрации на биологично активни вещества)
Съставките се допълват и взаимно усилват действието си.
Продуктът се използва при безсъние и неврози, за снемане на нервното напрежение, тревожността, стреса и безпокойството.
Няма данни за нежелани странични ефекти. Има отлична поносимост. Приемът е удобен – по 1 капсула вечер, 30-60 минути преди сън.
Предлага се в аптеките. Може да бъде поръчан и от сайта на електронен магазин МоМо www.momo.bg.