безсъние през лятото

Безсъние през лятото е разочароващо и изтощително преживяване, което може да е причина за проваляне на така чаканата ваканция. Ако обаче разберете кои са факторите отговорни за проблема, то това бележи началото за справяне с него. Продължете да четете статията и научете повече за причините, както и полезни съвети за справяне с неприятното безсъние през лятото.

Безсъние през лятото и влиянието на високите температури

Един от основните фактори, допринасящи за безсъние през лятото, са по-високите температури. Телата ни естествено се охлаждат, докато се подготвяме за сън, а по-хладната среда спомага за улесняването на този процес. Когато времето е топло, може да бъде предизвикателство да се достигне идеалната температура за сън, което затруднява заспиването и запазване качеството на съня.

За да се борите с това, уверете се, че спалнята ви е възможно най-хладна. Използвайте вентилатори или климатик, за да понижите температурата и обмислете използването на леки, от естествена материя чаршафи и завивки, за да предотвратите прегряване. Вземането на хладен душ преди лягане също може да помогне за понижаване на телесната ви температура и да ви подготви за спокоен нощен сън.

По-дълъг ден = безсъние през лятото

Удължената дневна светлина е друг фактор, който може да допринесе за безсъние през лятото. По-дългите дни означават повече излагане на естествена светлина, което може да попречи на производството на мелатонин в тялото – хормон, отговорен за регулиране на съня. Това може да затрудни заспиването в обичайното време за лягане.

За да смекчите това, опитайте се да ограничите излагането си на ярка светлина вечер. Използвайте завеси, за да затъмните спалнята си и избягвайте екраните на електронни устройства, като телефони, таблети и телевизори, поне един час преди лягане. Създаването на по-тъмна, по-благоприятна среда ще сигнализира на тялото ви, че е време да се отпуснете и да се подготвите за сън.

Повишени нива на активност – причина за безсъние през лятото

Лятото често води до увеличаване на физическата активност, като повече хора участват в спортове на открито, социални събития и пътувания. Въпреки че редовните упражнения са полезни за съня, твърде много от тях, особено близо до времето за лягане, може да допринесе за безсъние през лятото чрез повишаване на сърдечната честота и телесната температура.

За да предотвратите това, опитайте се да планирате най-енергичните си дейности по-рано през деня, а за вечерта участвайте в по-успокояващи такива. Например стречинг, йога или медитация за подходящи за целта. Те ще предразположат тялото и ума да преминат в режим почивка.

Безсъние през лятото при повишени нива на стрес

Стресът, нервното напрежение и тревожността са сред основните причини на безсъние. На пръв поглед звучи нелогично, но отпуската може да бъде причина за повишени нива на стрес. Обикновено след почивка човек е затрупан със задачи на работното място. Напрежението от големите количества работа може да бъде причина за безсъние. Добър навик е да си изградим план и добра организация още преди да се отдадем на дългоочакваната почивка.

Природна помощ с доказан ефект срещу безсъние през лятото

Виватонин Лека Нощ / Good Night® е продукт за спокоен сън с изцяло натурален произход. Комбинацията от мелатонин (хормон на съня) и екстракт от лечебната билка Валериана ефективно подпомага заспиването, регулира цикъла сън-бодърстване, понижава нервното напрежение. Мелатонинът регулира биологичния часовник, намалява събужданията през нощта и подобрява качеството на съня. Биологично активните вещества, които се съдържат в билката Валериана са природен антидот срещу стреса. За пълноценен сън се препоръчва продуктът да се приема по 1 капсула вечер, 30-60 минути преди лягане. Продуктът е предназначен за дългосрочно решение при нарушения на съня като помага за облекчаване на състоянията на тревожност. Няма моментален сънотворен ефект и не води до привикване. Напълно безопасен е при продължителен прием.
Потърсете в аптеките в страната или поръчайте онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg.

Колко полезна беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените публикацията!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласували! Бъди първият, който ще оцени тази публикация.

Не пропускайте полезни статии

Последвайте ни във фейсбук!

Съжаляваме, че тази публикация не Ви е била полезна!

Бихме могли да подобрим тази публикация. Също така, вашето мнение ще окаже влияние върху бъдещи публикации.

Ако желаете, споделете с нас какво не Ви допадна в публикацията.

borola
Абонирайте се
Уведоми ме за
guest
0 Коментарa
Вградени отзиви
Вижте всички коментари