Случаите на безсъние (инсомния) не спират да се увеличават от март 2020 г. насам, когато беше обявено началото на пандемията от коронавирус. Вече дори има термин за този феномен – „коронасомния“ или „COVID-сомния“. В следващите редове ще представим конкретни данни за проблема, причините за широкото му разпространение и неговото разумно решение.
Изследователски данни за нарастване на оплакванията от безсъние от началото на пандемията от коронавирус
Във Великобритания вече всеки 4-ти страда от безсъние. Това сочи проучване на Саутхемптънския университет от август 2020 г. За сравнение преди пандемията всеки 6-ти се е оплаквал от проблеми със съня. Майките, активно работещите и етническите малцинствени групи са засегнати в най-голяма степен от проблема.
В Китай, епицентърът на пандемията, случаите на безсъние се увеличават от 14,6% на 20% по време на пълния локдаун.
В Италия разпространението на безсънието през пандемията придобива „тревожен размер“.
В Гърция близо 40 на сто от анкетираните в проучване от май 2020 г. съобщават за проблеми със съня.
От годишните данни на Google, пък става ясно, че думата „безсъние“ е една от най-търсените в търсачката, което само потвърждава колко наболяла е темата.
Причините за рекордния ръст на случаите на безсъние по време на пандемията от коронавирус
„Това, че толкова хора по света страдат от безсъние през пандемията от COVID-19, се дължи на трудните, дори бих ги нарекъл библейски обстоятелства, пред които сме изправени“. Така смята д-р Стивън Алтчулер, психиатър и невролог, специализирал сънни нарушения в престижната клиниката „Майо“ в Минесота, САЩ. По думите му като основни причини за нарастване на случаите на безсъние през последната година убедително се открояват:
- рязката промяна в ежедневната рутина
- постоянната несигурност за утрешния ден
- високите нива на стрес, тревожност и депресия
- размиването на границата между работа и лично време
- все по-ниската двигателна активност
- ограничените начини за психическо разтоварване
Естественото природно решение за справяне с мъчителното безсъние, породено от пандемията от коронавирус
Водещи специалисти по медицина на съня у нас препоръчват Виватонин Лека Нощ/Vivatonin® Good Night като средство на първи избор за преодоляване на инсомнията. Благодарение на рационалната комбинация на естествения хармонизатор на съня мелатонин и висококачествения екстракт от една от най-ефективните успокояващи билки Валериана продуктът:
- успокоява нервната система
- улеснява заспиването
- разрежда нощните събуждания
- удължава продължителността и повишава качеството на съня
- намалява тревожността, стреса и чувството на несигурност
- подобрява концентрацията, настроението и работоспособността
Освен че е ефективен, този оригинален продукт е напълно безопасен. Не води до привикване и може да се приема неограничено време. Наличен е в аптечната мрежа в страната, в специализираните магазини „Здраве и природа“ и в сайта на електронен магазин МоМо www.momo.bg, където често има промоционални оферти.