сън хормони

Липсата на сън се отразява негативно върху редици аспекти от живота. Малко известен факт е, че недоспиването повлиява нивата на важни хормони в организма, от които зависи цялостното здравословно състояние. В следващите редове споделяме повече за връзката между качествената нощна отмора и хормоналния баланс, а също и съвети как да преодолеете проблемите със съня.

Върху кои хормони се отразява липсата на сън?

Освобождаването на хормони в организма и правилното им функциониране се влияе пряко от циркадния ритъм. Хроничното недоспиване е предпоставка за хормонален дисбаланс и може да се отрази негативно върху функцията на имунната система, метаболизма, сърдечната дейност и редица други аспекти. По време на сън организмът се възстановява. Затова регулирането на хормоналните нива в организма зависи от това дали отделяте достатъчно време за качествена нощна отмора. Ето върху кои ключови хормони се отразяват навиците за сън:

  • Кортизол
  • Хормони на глада
  • Хормон на растежа

Сънят регулира нивата на стероидния хормон кортизол (известен още като хормон на стреса), произвеждан от надбъбречната жлеза. Около 30 минути след събуждане, ако сънят е бил здрав и достатъчно продължителен, стойностите на кортизола достигат своя пик. Това задейства и отделянето на други жизненоважни хормони, включително тироид-стимулиращ хормон (ТСХ) и естроген. За да поддържате нивата на кортизол под контрол, експертите препоръчват да отделяте около 7-9 часа за сън.
Сънят участва и в регулирането на метаболизма – съвкупност от химични взаимодействия в тялото, чрез които храната се превръща в енергия. Нарушенията на съня пряко повлияват нивата на хормоните на глада грелин и лептин, което е предпоставка за повишен апетит и нежелано наддаване на тегло.

Хормонът на растежа соматотропин има важна роля за производството и синтеза на протеини, изграждането на мускулна маса, бързината на метаболизма и функцията на имунната система. При липса на сън нивата на този хормон спадат. Възможно е да се наблюдава по-трудно зарастване на рани, натрупване на мазнини в областта на корема, забавен растеж и метаболитна функция.

Съвети за регулиране на циркадния ритъм

Регулирането на циркадния ритъм е една от първите стъпки, които е добре да предприемете при хормонален дисбаланс. За да се справите по-лесно с тази задача е препоръчително да:

Природен продукт с доказан ефект за регулиране на цикъла сън-бодърстване

Виватонин Лека Нощ/Vivatonin® Good Night е натурално средство за синхронизиране на циркадните ритми и регулиране на цикъла сън-бодърстване. Продуктът съдържа рационална комбинация от лечебната билка Валериана и мелатонин. Двете активни съставки работят в синхрон, за да нормализират вътрешния биологичен часовник, премахнат нервното напрежение, улеснят заспиването и редуцират нощните събуждания. Приемът на продукта гарантира спокойни часове на качествен нощен сън, без да води до привикване. Няма моментален сънотворен ефект, а е предназначен за дългосрочно справяне с нарушенията на съня. Дозира се по 1 капсула вечер, 30 до 60 минути преди лягане.

Колко полезна беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените публикацията!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 1

Няма гласували! Бъди първият, който ще оцени тази публикация.

Не пропускайте полезни статии

Последвайте ни във фейсбук!

Съжаляваме, че тази публикация не Ви е била полезна!

Бихме могли да подобрим тази публикация. Също така, вашето мнение ще окаже влияние върху бъдещи публикации.

Ако желаете, споделете с нас какво не Ви допадна в публикацията.

borola
Абонирайте се
Уведоми ме за
guest
0 Коментарa
Вградени отзиви
Вижте всички коментари