полифазен сън

Полифазен сън е алтернативен модел на сън, който привлича вниманието през последните години, особено сред тези, които искат да увеличат максимално производителността. За разлика от традиционния монофазен график на съня, при който хората спят в един дълъг участък, обикновено с продължителност 7-9 часа, полифазният включва разделяне на съня на множество по-кратки сесии през целия ден. Докато идеята за получаване на допълнителни часове на будност е привлекателна, от съществено значение е да се проучи дали този модел на отмора наистина предлага ползи или може да бъде вреден за вашето здраве.

Какво е полифазен сън?

Полифазният сън е график на съня, който разделя почивката на няколко по-кратки периода вместо един дълъг цикъл на сън. Има различни видове многофазни графици:

  • двуфазни – две сесии на сън
  • трифазни – три сесии на сън
  • на Уберман – шест 20-минутни дремки, разпределени през целия ден

Концепцията за полифазен сън не е нова. Всъщност исторически личности като Леонардо да Винчи и Никола Тесла са следвали такива модели на сън, за да увеличат часовете си на будност. Идеята е, че чрез трениране на тялото, то бързо навлиза в етапи на дълбок сън по време на тези дремки. По този начин човек може да намали необходимото общо количество сън, като същевременно постига достатъчно почивка, за да увеличи производителността си. Многофазни графици на сън спазват и войниците, които трябва да са в готовност по всяко време. Въпреки това, адаптирането към този модел може да бъде предизвикателство и да не е подходящо за всеки.

Потенциални ползи от следване на модела полифазен сън

Едно от най-рекламираните предимства на полифазния сън е потенциалът за повишена продуктивност. Чрез намаляване на общите часове, прекарани в почивка, хората на теория имат повече време за изпълнение на задачи или преследване на лични интереси. За тези с взискателни графици или творчески занимания, това допълнително време може да бъде значително предимство. Друга потенциална полза е способността за бързо възстановяване при лишаване от сън. Някои поддръжници твърдят, че полифазният сън позволява по-добро разпределение на съня, което може да помогне на тези, които трябва да се приспособят към нередовното работно време.

Интересното е, че направени проучвания върху архитектурата на съня предполагат, че полифазният сън може да насърчи по-ефективни цикли на съня. Това означава, че по време на кратки дремки тялото може да се адаптира, като навлезе по-бързо в фазата на съня REM. А така потенциално да осигури възстановителните ползи от съня за по-кратко време. Въпреки това, тези адаптации варират значително при отделните хора, дългосрочните ефекти не са добре проучени.

Рискове и щети от практикуване на полифазен сън

Въпреки че потенциалните ползи от полифазния сън са интригуващи, има значителни рискове и недостатъци, които трябва да се вземат под внимание. Първо и най-важно, нарушава се естествения циркаден ритъм на тялото. Това може да доведе до множество проблеми, включително смущения в настроението, нарушена когнитивна функция и отслабен имунен отговор. Вътрешният часовник на тялото е проектиран да следва приблизително 24-часов цикъл, като консолидираният сън е от съществено значение за цялостното здраве.

Освен това, постоянното спане на кратки периоди може да не даде достатъчно време на тялото да завърши всички необходими етапи на съня, особено дълбокия сън NREM – етап 3 и REM съня, като и двата са от решаващо значение за физическото и психическото възстановяване. Фрагментацията на съня, при която сънят се разделя на множество сегменти, се свързва с по-лоши здравни резултати, включително повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване и депресия. Тук ще допълним и, че периодът на приспособяване към многофазния график на съня също може да бъде предизвикателство. Често това води до прекомерна умора, раздразнителност и затруднено концентриране. За повечето хора тези отрицателни ефекти надвишават потенциалните ползи, което прави многофазния сън неустойчиво дългосрочно решение.

Избиране на правилен модел на сън в комбинация с природен продукт за качествена отмора

Независимо от това, дали следвате полифазен или монофазен график на съня, специалистите у нас препоръчват прием на Виватонин Лека Нощ / Good Night®. Това е продукт за спокоен сън с изцяло натурален произход. Комбинацията от мелатонин (хормон на съня) и екстракт от лечебната билка Валериана ефективно подпомага заспиването, регулира цикъла сън-бодърстване, понижава нервното напрежение. Мелатонинът регулира биологичния часовник, намалява събужданията през нощта и подобрява качеството на съня. Биологично активните вещества, които се съдържат в билката Валериана са природен антидот срещу стреса. За пълноценен сън се препоръчва продуктът да се приема по 1 капсула вечер, 30-60 минути преди лягане. Продуктът е предназначен за дългосрочно решение при нарушения на съня като помага за облекчаване на състоянията на тревожност. Няма моментален сънотворен ефект и не води до привикване. Напълно безопасен е при продължителен прием.
Потърсете в аптеките в страната или поръчайте онлайн от електронен магазин МоМо – www.momo.bg.

Колко полезна беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да оцените публикацията!

Среден рейтинг 5 / 5. Брой гласове: 2

Няма гласували! Бъди първият, който ще оцени тази публикация.

Не пропускайте полезни статии

Последвайте ни във фейсбук!

Съжаляваме, че тази публикация не Ви е била полезна!

Бихме могли да подобрим тази публикация. Също така, вашето мнение ще окаже влияние върху бъдещи публикации.

Ако желаете, споделете с нас какво не Ви допадна в публикацията.

borola
Абонирайте се
Уведоми ме за
guest
0 Коментарa
Най-стари
Най-нови Най-оценени
Вградени отзиви
Вижте всички коментари